IMPLANTACJA PORTU NACZYNIOWEGO

NAJCZĘŚCIEJ
ZADAWANE PYTANIA

Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Pamiętaj, nie ma niestosownych pytań. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie – napisz do nas! Odpowiemy najszybciej jak to możliwe. Skorzystaj dodatkowo z naszej ENCYKLOPEDII okołoportowej w zakładce DLA PACJENTA, gdzie zebraliśmy w jednym miejscu informacje o procedurze implantacji portu naczyniowego.

&
Najczęściej zadawane pytania
Wybrane najczęściej pojawiające się pytania
Jak mogę się umówić na zabieg założenia portu naczyniowego?

Najprostszą metodą jest kontakt z naszym ośrodkiem przez rejestrację internetową na stronie www.portynaczyniowe.pl. Rejestracja on-line dostępna jest całą dobę i realizowana z firmą MedChart. Moduł rejestracyjny jest bardzo prosty. Wybieramy rodzaj wizyty, a następnie miejsce naszej pracowni lub poradni. Pozostaje wybrać dzień i godzinę wizyty. Potwierdzenie rezerwacji przychodzi smsem na telefon.

Czy implantacja portu boli?

Zabieg implantacji portu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort wynikający z przymusowego ułożenia ale nie odczuwa bólu. Po zabiegu gdy stopniowo ustępować będzie znieczulenie miejscowe może pojawić się ból w okolicy implantacji. Ból dobrze reaguje na proste leki przeciwbólowe.

Jak mam dbać o port naczyniowy?

Po zdjęciu szwów port naczyniowy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Należy jedynie pamiętać o konieczności płukania portu co 3 miesiące. Korzystając z usług placówek ANESTE nie musisz jednak zaprzątać sobie tym głowy ponieważ przypomnimy Ci o umówieniu wizyty w naszej poradni. Istotną kwestią w trakcie normalnego funkcjonowania z portem naczyniowym jest unikanie ucisku okolicy gdzie znajduje się komora portu.

Jak długo mogę mieć założony port?

Port może funkcjonować nawet przez kilka lat. Decyzję o usunięciu portu należy skonsultować z lekarzem onkologiem.

Czy po implantacji portu mogę mieć wyknane badanie TK/MRI?

Tak, specjalna budowa portu umożliwia wykonanie tych badań.

Czy po implantacji portu można brać kąpiel/chodzić na basen?

Tak, po odczekaniu pewnego czasu po implantacji portu naczyniowego można normalnie brać prysznic i chodzić na basen. Jedną z głównych zalet portu naczyniowego jest to, że chory może prowadzić normalne życie w zasadzie bez ograniczeń.
Bezpośrednio po okresie operacyjnym można brać tylko i wyłącznie prysznic – zakazane jest długotrwałe namaczanie miejsca zaimplantowanego portu.  Jeżeli w porcie znajduje się igła należy zachować szczególną ostrożność – nie wolno zmoczyć opatrunku.

Czy po implantacji portu mogę wrócić do regularnych ćwiczeń fizycznych?

Tak, po odczekaniu pewnego czasu po implantacji portu naczyniowego możesz. Większość lekkich ćwiczeń fizycznych można wznowić już po 2-3 dniach od implantacji pamiętając o tym, aby oszczędzać okolicę wszczepionego portu. Harmonogram powrotu do ćwiczeń fizycznych uzgodnij z lekarzem implantującym port naczyniowy.

Skóra nad komorą portu wygląda inaczej, co mam zrobić?

W przypadku wystąpienia zmian skórnych (zaczerwienienie, zblednięcie, ścieńczenie) w okolicy komory lub cewnika portu konieczny jest kontakt telefoniczny z placówką implantacyjną. Zmiany takie mogą świadczyć między innymi o zakażeniu portu czy przetoce skórnej.

Mam port naczyniowy i od kilku dni gorączkuję, co mam robić?

Pacjenci onkologiczni, szczególnie podczas podawania chemioterapii mogą gorączkować z różnych powodów. Ważne jest aby ustalić przyczynę tego objawu. Konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem prowadzącym.

Przyjmuję wiele leków, czy przed zabiegiem mam ich nie przyjmować?

Szczególnego rozważenia i ustalenia czasu odstawienia wymagają jedynie leki przeciwpłytkowe i przeciwkrzepliwe (grupy leków „rozrzedzających” krew stosowane np. po zawale serca, w migotaniu przedsionków, chorobie nowotworowej itp.) Ich stosowanie przed zabiegiem implantacji portu naczyniowego będzie wymagało modyfikacji – konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem implantującym port lub lekarzem prowadzącym.

Inne leki trzeba stosować zgodnie z dotychczasowymi zaleceniami. Samodzielnie nie odstawiamy leków.

Jak dużo czasu mam zarezerwować na implantację portu naczyniowego?

Implantacja portu jest zabiegiem, na który pacjent powinien zarezerwować cały dzień i nie planować kolejnych wizyt u innych specjalistów. Dzień ten powinien być przeznczony na relaks i odpoczynek. Sam zabieg implantacji trwa około 30 min, a łączny czas wizyty w pracowni implantacji około 3 godzin.

Aneste Group
Czekamy na Ciebie

Zarejestruj się już teraz!

Rejestracja
QUALITY AND TRADITION

OUR STORY

Local Influences

Amet minim mollit non deserunt ullamco est sit aliqua dolor do amet sint. Velit officia consequat duis enim velit mollit. Exercitation veniam consequat sunt nostrud amet.

Traditional Venue

Amet minim mollit non deserunt ullamco est sit aliqua dolor do amet sint. Velit officia consequat duis enim velit mollit. Exercitation veniam consequat sunt nostrud amet.

Dining Experiences

Amet minim mollit non deserunt ullamco est sit aliqua dolor do amet sint. Velit officia consequat duis enim velit mollit. Exercitation veniam consequat sunt nostrud amet.

QUALITY AND TRADITION

OUR BLOG

HISTORIE ZWYCZAJNYCH LUDZI

Historia pacjenta
Historia pacjenta
Historia pacjenta
Historia pacjenta